Важливі моменти під час проведення бетонних робіт

Важливі моменти під час проведення бетонних робіт

У технології проведення бетонних робіт можна виділити три основні етапи:

  • Підготовчі роботи і монтаж опалубки;
  • Прийом бетонної суміші, її укладання і подальший догляд за бетоном;
  • Розпалублення, роботи, які проводяться після бетонування.

Кожен з цих етапів може зайняти певний час, й так само вимагає знань та фізичних зусиль для виконання. Давайте всі ці етапи розглянемо по порядку, для того, щоб скласти так звану «технологічну карту» проведення бетонних робіт.

Підготовчі роботи й створення опалубки

Ви вже повністю визначилися з проектом майбутнього будинку й готові розпочинати будівництво. Перш ніж почати створювати опалубку, очистіть ділянку від сміття й зайвих будматеріалів, приберіть габаритні вантажі, звільнивши місце для роботи й проїзду спецтехніки.

Перед початком проведення опалубних робіт визначитесь, який вид опалубки Ви будете використовувати. Опалубку можна поділити на знімну (яка після бетонування використовується повторно) й незнімну (та, яка залишається у залитій конструкції й повторне її застосування неможливе).

Під час зведення котеджів або приватних будинків найчастіше використовують дерев’яну саморобну опалубку, рідше – вже готову професійну, яку можна взяти в оренду у спеціалізованих фірм. Опалубка складається з трьох частин: щитової, розпірно-кріпленової та підтримуючої. Щитова частина, яка контактує з бетоном, слугує площиною формування монолітної конструкції. Кліпленево-розпірні елементи вберігають опалубку від деформацій та розривів під впливом ваги бетонної суміші. Підтримуючі стійки та регелі використовують під час бетонування балок, міжповерхових перекриттів. Вони по суті приймають на себе загальну вагу опалубки, елементів армування й бетонної суміші, а тому це необхідний й дуже важливий елемент тимчасового кріплення всієї конструкції.

Щитову частину виготовляють з дошки мінімум 2-2.5 см завтовшки й 150-200 мм завширшки. З огляду на загальну висоту слід розуміти, що куб бетонної суміші має вагу близько 2.4 тони й при висоті опалубки в 1 метр її нижня частина буде відчувати досить великий тиск. Набравши необхідну поверхню, скріплюють поперечними балками з бруса (зшивна планка), відстань яких розраховують згідно з геометричними параметрами конструкції від підлоги до одного метра. Цвяхи потрібно забивати з внутрішньої сторони щита, яка ближча до бетону, що заливається. Цвяхи потрібно підбирати так, аби вони були більшими за сумарну товщину дошки й бруса на 10-20мм. У разі, якщо рештки цвяхів виступають з поверхні опалубки, їх необхідно загнути перпендикулярно. Розміри дощок для опалубки краще підбирати згідно з параметрами конструкції, при цьому важливо враховувати вагу дошки: її повинен з легкістю піднімати й переносити один робочий. Опалубку збирають за опалубними кресленнями, дотримуючись вісей та позначок, які вказані в проекті.

Під час укладання й твердіння бетон тисне на площину опалубки своєю вагою, а, як говорилося раніше, куб бетону важить 2.4 тони, а тому для збереження стійкості й цілісності щитів необхідно використовувати спеціальні елементи. Для стягувальних та розпірних елементів застосовують арматуру, дерев’яні бруси, болти, стяжки в залежності від розмірів конструкції з кроком від півтора до трьох метрів.

Перед початком бетонування необхідно перевірити міцність й жорсткість опалубки, ретельно звірити всі розміри вертикальних та горизонтальних рівнів з проектною документацією. Варто перевірити дерев’яну опалубку на наявність дір ​​та щілин, а у разі виявлення щілин та отворів шириною більше п’яти міліметрів – їх необхідно закрити, отвори від п’яти до десяти міліметрів ущільнюють клоччям, скрученим у косичку, а більше десяти міліметрів – забивають дерев’яними рейками. Раніше для закладання щілин в опалубці використовували глиняне тісто, а у наш час для цього використовують монтажну піну.

Необхідно, щоб внутрішня поверхня опалубки була гладкою, в іншому випадку по всьому периметру краще укласти поліетиленову плівку: поверхня бетону буду гладкою й збереже в бетоні цементне молоко, яке відіграє роль сполучної частини, а його витікання призводить до втрати міцності бетону. Перед початком заливки бетону рекомендується очистити опалубку від сміття, ганчірок, деревинок та іншого. Якщо бетонування проходить взимку – то слід очистити опалубку від снігу. Внутрішню частину опалубки перед заливкою необхідно змастити (мастилом зі складом вода-мило-масло, вода-мило-гас, дизпаливом, відпрацьованим маслом, емульсолом) або зволожити, в такому випадку опалубка після розпалублення буде зніматися легше й можна буде повторно її використовувати.

Прийом бетонної суміші й подальший догляд за нею

Після установки опалубки наступним етапом є установка й в’язка арматурних каркасів. Для армування монолітних конструкцій в середньому необхідно 70-120 кг арматури на 1 кубометр бетону. Більш докладно про армування можна дізнатися з технічної літератури. Після армування можна приступати безпосередньо до бетонування.

Слід пам’ятати, що надмірне переохолодження бетонної суміші може призвести до перемерзання й втрати необхідних якостей та властивостей. Процес зимового бетонування докладно описаний в статті «ПРОВЕДЕННЯ БЕТОННИХ РОБІТ ПРИ НИЗЬКИХ ТЕМПЕРАТУРАХ». Спекотна погода так само негативно впливає на процес транспортування й укладання бетону: надмірно висока температура повітря при транспортуванні веде до швидкого схоплювання й зменшення осадки конуса бетону, а після укладання – до швидкого випаровування води, що призводить до появи тріщин та пустот. У зв’язку з цим товарний бетон слід замовляти на той час, коли буде зроблена опалубка й все готове для бетонування. Максимально допустимі терміни доставки суміші від заводу до об’єкта:

  • при +20 С – 45 хвилин;
  • + 10-19 С – 1 година;
  • + 5-9 С –5 години;
  • -5-10 С – 2 години.

Як можна побачили, під час зниження температури повітря час перевезення збільшується й при -10С може досягати  двох годин. Для збільшення термінів транспортування застосовуються спеціальні хімічні добавки, в літній час це пластифікатори, сповільнювачі схоплювання й твердіння, а при низьких температурах – противоморозні добавки. Використання таких хімічних домішок дає можливість збільшити час транспортування й зберегти легкоукладальність бетонної суміші в спеку й уникнути перемерзання при низьких температурах.

Коли на будмайданчик привезли бетонну суміш, у водія потрібно вимагати паспорт якості на бетон та товарно-транспортну накладну, уточнити марку (клас), час і дату приготування бетонної суміші, а так само її кількість. Відсутність таких документів говорить лише про одне: Вас хочуть обдурити. В такому випадку зв’яжіться з представником заводу, де замовляли бетон. Під час заливки потрібно дивитися, чи не розшаровується бетон: це добре видно, коли він стікає в опалубку. Розшарування відбувається через неправильне транспортування, коли бетон не перемішували в бетонозмішувачі. Якщо бетонна суміш однорідна – то можна спокійно бетонувати, якщо ж її компоненти відділяються один від одного (щебінь та пісок опускаються до низу, а цементне молоко і вода піднімаються на поверхню) потрібно ретельно перемішати перед початком заливки. Також слід пам’ятати, що зайве додавання води в бочку бетонозмішувача теж призводить до розшарування й цим не варто зловживати. Під час вивантаження допускається додавання спеціальних хімічних добавок й лише у виняткових випадках – води в невеликих кількостях. У разі виникнення таких випадків краще звернутися на бетонний завод за детальною консультацією.

Під час приватного будівництва, якщо є можливість під’їзду, бетонну суміш приймають в опалубку в основному за допомогою стандартних лотків бетонозмішувача й далі по заздалегідь підготовленим на об’єкті дерев’яним або металевим жолобам. Останнім часом багато машин обладнані додатковими пластиковими трубами, які дозволяють збільшити дальність подачі до 8-ми метрів й досить зручні у використанні.

Процес заливки бетонної суміші

Укладання бетонної суміші здійснюють горизонтальними шарами без розривів. Кожен наступний шар необхідно укладати, не допускаючи схоплювання попереднього. Бажано уникати падіння бетону на поверхню з висоти більш ніж 2 метри (щоб уникнути розшарування бетону). Під час заливки високих монолітних конструкцій бажано використовувати додаткові жолоби або бетононасос.

Вібрування бетонної суміші

Під час укладання бетонної суміші її необхідно вібрувати глибинними вібраторами. Це слід робити для того, щоб прибрати з суміші всі бульбашки повітря й отримати однаково міцний бетон. Під час вібрації бетон стає більш пластичним й проникає в усі незаповнені ділянки опалубки. Для ущільнення бетонної суміші наконечник робочої частини вібратора необхідно занурювати в раніше створений шар. Вібратор переставляти треба на відстань 30-50 см, при цьому зони вібрації повинні перекривати одна іншу, час вібрування становить від 0.5 до 2 хвилин, в залежності від рухливості бетонної суміші або легкоукладальності. Під час вібрації необхідно уникати дотику вібратора до арматурних стержнів та їх підставок, а так само до елементів опалубки. Після того, як всі ділянки провібровані й бетонна суміш була ретельно ущільнена, вібрацію припиняють, адже надмірна старанність у цьому питанні може призвести до розшарування. Занурення частинок великого заповнювача в бетон та виділення цементного молочка уздовж опалубки говорить про можливість припинення вібрації.

Укладання бетонної суміші в опалубку не є закінченням бетонних робіт. Як писалося раніше, укладений бетон вимагає подальшого догляду для того, аби набути необхідної міцності в певні терміни. Збільшення міцності бетону на початкових етапах відбувається швидко й бетон, приготовлений на портландцементі, вже на 7-10 добу після заливки набирає 60-70% від своєї проектної міцності, яка настає на 28 добу. Після цього швидкість набору міцності сповільнюється. За оптимальних умов твердіння бетон найкраще набирає своєї міцності при t=20C та вологості не менше 80%, при цьому особливо важливо підтримувати такі умови протягом перших 3-5 днів. Більш докладно про догляд за бетоном та його потреби ви можете дізнатися в пункті «Для чого потрібен догляд за бетоном?».

Розпалублення

До розпалубних робіт можна братись після того, як бетон набере 70-80% від своєї проектної міцності. За нормальних умов твердіння це відбувається на 7-му добу. Але це для проведення загальних монолітних робіт, включаючи масивні конструкції, в приватному ж будівництві, у разі дотримання технології бетонування та подальшого догляду за укладеним бетоном, в залежності від масивності конструкції розпалубку можна проводити на 4-5 добу.

Зняття опалубки, розпалубка

Розпалубні роботи проводять обережно, щоб уникнути руйнування як самої опалубки, так і бетонних конструкцій. Поверхню опалубки, яка ще буде використовуватися, слід очистити металевими щітками й шкребками від залишків бетонної суміші та змастити спеціальною емульсією. У разі утворення на поверхні бетону великих раковин та сколів, її можна зачистити й затерти цементно-піщаним розчином. Утворені напливи на поверхні бетону необхідно видалити кельмою.

Ukrainian