Бетон

Бетон – будматеріал, який отримується шляхом формування і затвердіння спеціально приготованої та ущільненої суміші, до складу якої додають клейкі речовини (цемент або інші), наповнювачі різних фракцій та воду. За необхідності може містити спеціальні добавки. Виробництво спеціальних видів бетону може виключати використання води (наприклад, асфальтобетон).

У наш час товарний бетон і вироби з нього застосовуються в будівництві практично повсюдно. Починаючи від цоколя будівлі, де застосовують або монолітну заливку плит, стрічкові фундаменти, буронабивні палі або ЖБ вироби (палі, фундаментні блоки). Під час зведення несучих конструкцій будівлі використовують знову ж або товарний бетон при монолітному будівництві, або ЖБ вироби: ЖБ балки, перемички, плити перекриття. Використання бетону дозволяє зводити будівлі досить великої висоти і при цьому їх надійність та міцність гарантується саме бетоном або залізобетоном, який володіє дуже високою стійкістю до навантажень, до яких схильні масивні конструкції. З упевненістю можна сказати, що застосування бетону в сучасному будівництві дозволяє втілити в життя будь-які або майже будь-які проекти архітекторів.

 

Історія появи бетону

На появу сучасного бетону, насамперед, вплинув винахід цементу. Його історія починається з кінця 18 століття. У 1796 році англієць Джеймс Паркер, обпалюючи глину і вапно, отримує цемент, що був названий “романцемент”, а його якість була набагато нижчою за сучасний через те, що температура випалу була близько 800-900 градусів Цельсія. Цемент, який винайшов англієць, не мав широкого застосування, адже він не відповідав вимогам будівельників, але все ж він поклав початок усьому.

Наступне століття принесло нові результати і способи виробництва цементу. Майже в один час знову ж англієць Джозеф Аспдін у 1824 році і росіянин Єгор Челієв у 1825 році отримують нову в’яжучу речовину – цемент, який надалі стане відомий як портландцемент. При цьому обидва відкриття були зроблені незалежно один від одного, як часто й буває. Хоча Челієв й опублікував свою книгу під назвою “Повне повчання, як готувати дешевий і кращий мертель або цемент, вельми міцний для підводних будов, як то: каналів, мостів, басейнів і гребель, підвалів, погребів і штукатурки кам’яних і дерев’яних будівель”, а також застосовував цю технологію на практиці майже з 1813 року, під час відновлення спаленої Москви і зокрема під час відбудови Московського Кремля, але слава за винахід цементу все ж дісталася англійцю Аспдіну. В результаті отриманий рецепт та основні етапи виробництва цементу використовуються навіть сьогодні під час виготовлення портландцементу, але вони вже природно поліпшені та допрацьовані. Сучасні технології дозволили поліпшити тонкість помелу, дотримуватися точності складу, підтримувати стабільну температуру випалу клінкеру в печі 1400-1500 градусів, що з використанням різних добавок дає можливість отримувати портландцемент, який повністю відповідає потребам сучасних будівельників.

Так, поява цементу стала поштовхом для створення нового будівельного матеріалу, яким є бетон. Як вже було написано раніше, під час змішування нового цементу з щебенем, піском і водою можна отримати той бетон, якого так потребує сучасна будівельна галузь. Сучасний бетон володіє багатьма необхідними властивостями: довговічністю, морозостійкістю, жорсткістю, здатністю витримувати велике навантаження при стисненні, водонепроникністю та іншими. Однак не обійшлось і без ложки дьогтю: бетон не витримує розтягування, що не дозволяє використовувати його у великих прольотах, які раніше перекривалися металевими конструкціями. Хоча метал і мав міцність на вигин, він також мав й свої недоліки: схильність до корозії й слабку вогнестійкість. Лише завдяки з’єднанню цих двох будівельних матеріалів у єдине ціле нарешті вдалося отримати будівельний матеріал, який увібрав усі кращі властивості бетону і металу. Залізобетон – так називається матеріал, патент на який отримав в 1854 році штукатур Вільям Вілкінсон з Англії, але це вже зовсім інша історія.

 

Виробництво бетону

Виробництво бетону – процес, під час якого змішуються основні його компоненти: цемент, щебінь, пісок та вода. Їх співвідношення залежить від вимог до бетонної суміші (марки цементу, розміру, вологості інертних матеріалів і т.д.), а також незначної кількості домішок.

 

Види бетону

Класифікація бетонних сумішей проводиться згідно з ДСТУ 25192-82.
Бетони класифікуються за призначенням (звичайні та спеціальні), видом в’яжучої речовини, заповнювача, характеру структури, умов затвердіння.
Також є додаткова класифікація, які відповідає ДСТУ 25192-82, що визначає різницю у бетонній суміші за об’ємною масою, вмістом в’язкої речовини, легкоукладальності.

 

Застосування бетону

Бетонні суміші та готова бетонна продукція широко застосовуються як під час будівництва житлових будинків, так і в промисловому будівництві споруд. За необхідності склад бетонної суміші підбирається так, щоб відповідати екстремальним умовам укладання та служби (низькі або високі температури, високі поперечні або поздовжні навантаження, вібрації, вологість і т.д.).

 

Марки бетону

Бетон М-100 (В 7.5) 98кгс / см2

ця низька марка в основному застосовується під час підготовчих робіт, а також для ненавантажених конструкцій: тротуари, бордюри і т.д.

 

Бетон М-150 (В 12.5) 164кгс / см2

застосовується під час заливки підлог, невідповідальних фундаментів під невеликі споруди, для стяжок, але основне призначення – це підготовчі роботи перед укладанням монолітних плит фундаментів.

 

Бетон М-200 (В 15) 196кгс / см2

використовується для виготовлення бетонної підлоги, під час заливки фундаментів, влаштування відмосток, доріжок та ін. Міцність бетону М-200 дозволяє вирішувати більшість завдань приватного будівництва: створення стрічкових фундаментів, пальово-ростверкових і монолітних плитних, виробництво бетонних сходів, заливка майданчиків та багато іншого.

 

Бетон М-250 (В 20) 262кгс / см2

в основному використовується під час створення монолітних фундаментів всіх типів, малонавантажених плит перекриттів, підпірних стін, парканів, сходів та інше.

 

Бетон М-350(В 25) 327кгс / см2

широко застосовується під час заливки монолітних фундаментів, плит перекриттів, виготовлення залізобетонних конструкцій, монолітних стін, колон, ригелів, опорних балок, чаш басейнів та багатьох інших відповідальних конструкцій.

Ukrainian