Виробництво

Технологія виробництва бетону грунтується на змішуванні всіх компонентів: цемент, вода, великі і дрібні заповнювачі. Також до складу можуть входити хімічні добавки для поліпшення тих чи інших властивостей, виходячи з вимог клієнта. Саме тому виділити одну єдину технологію неможливо. Вона підбирається під кожен окремий запит, щоб готовий продукт відповідав умовам навколишнього середовища, міцності, необхідного показника твердості.

Компанія “Tехнологія бетону” – надійний виробник бетону, що діє відповідно до ДСТУ Б.в.2. 7-43-96. З року в рік випускати і пропонувати нашим клієнтам продукцію високої якості дозволяє контроль на кожному виробничому етапі і використання сучасного обладнання. При роботі в суміш вносяться добавки бренду Arhiplast TM, які знижують водо-цементне співвідношення. Вони також потрібні для того, щоб ми могли створювати бетон і розчини при низьких температурах. Власна потужна виробнича база-можливість реалізувати замовлення будь-яких обсягів в розраховані терміни.

Рецептура

Рецептура передбачає чітке дотримання необхідного складу і прописаної технології. Склад обумовлюється кількістю і часткою наявності того чи іншого компонента, виходячи з маркування і класу. Технологія визначається умовами обробки бетону (вологість, температура), послідовністю додавання в суміш, механічними впливами (частота і ретельність замішування).

Склад

  • Цемент. Елемент необхідний для зчеплення частинок наповнювача між собою. Якість розчину залежить від в’яжучого властивості цементу. Виготовляється з клінкеру, який являє собою обпалену природну сировину або штучну суміш.
  • Вода. Незамінний компонент, який в ідеалі не повинен містити хімічні домішки. Також неприпустимо застосовувати морську воду через високу концентрацію, яка негативно впливає на суміш.

* Великий заповнювач. Може використовуватися гравій і щебінь. Гранули речовини повинні мати гарну міцність, щоб за підсумком виступити «скелетом» майбутнього виробу. Гравій за рахунок своєї форми вважається більш оптимальним варіантом.

* Дрібний заповнювач. Для цього береться пісок, який має класифікацію за походженням і мінералогічним складом. Кожен вид являє собою окремий матеріал за властивостями. Важливо враховувати структуру піску, його набір хімічних домішок і частинок, так як деякі можуть згубно позначитися на бетоні. Ретельна промивка вбереже від сульфатів і гіпсових частинок.

Технологія приготування

Перший етап-відбір потрібної кількості компонентів, зазначеного в рецептурі. Далі всі елементи завантажуються в бетономішалку, одночасно з цим подається вода, і механізм приводиться в дію.

Стадія перемішування необхідна для того, щоб рідкий розчин вийшов однорідним. Якщо не подбати про цей момент і допустити неоднорідність, то за підсумком готова

конструкція матиме неоднакову міцність на різних ділянках. А це може привести до пошкоджень при дії навантаження. При готуванні ми дотримуємося всіх правил нормативної документації. Час перемішування в період холодів збільшується на 25% від показника влітку.

Після Бетономішалки слід переміщення суміші в спеціальні форми, де відбувається твердіння. Через деякий час матеріал отримує передбачувану міцність, і лише після цього він повністю придатний для експлуатації на будівельних майданчиках.

Ukrainian