Склад бетону, пропорції та сфери застосування

Склад бетону, пропорції та сфери застосування

Бетон – це будівельний матеріал штучного походження. Його виготовляють за допомогою змішування таких складових: цемент, пісок, щебінь та вода. Іноді в розчин додають й другорядні компоненти: силікат, полімери, гіпс та керамзит.

Уже багато років бетон належить до невід’ємних матеріалів, що грають важливу роль у будівництві. Його застосовують для створення фундаменту, під’їзних доріжок, колон, плит перекриттів, каркасу виробничих та житлових споруд.

Склад та пропорції бетону

Чіткі пропорції для бетону – це основний принцип отримання якісного розчину певної марки. Необхідно розуміти, що жорсткі вимоги до будь-якого з відомих складів бетону визначають його подальшу міцність. Для прикладу наведемо співвідношення потрібних пропорцій бетону для марок М100 та М450. Перший тип наведеного розчину вимагає меншого додавання цементу, ніж другий варіант будівельної суміші. Справа в тому, що кожен склад розроблений для певних завдань. М100 призначений для робіт, де не передбачається велика вага в той час, як М450 використовується в умовах з підвищеними навантаженнями.

Щільність бетону – це один з класифікуючих показників. Відповідно до цього параметру виділяють наступні види будівельного розчину:

  1. Легкий. Його показник коливається від 500-1800 кг/м3. У його складі використовуються пористі заповнювачі: пемза та керамзит.
  2. Полегшений. Показник щільності дорівнює 300-2000 кг/м3. У якості заповнювача застосовують щебінь.
  3. Важкий. Характеризується щільністю 2000-2500 кг/м3. Заповнювачем тут слугують гірські породи: вапняк та граніт.
  4. Особливо важкий. Володіє найвищим показником щільності – більше 2500 кг/м3. У якості заповнювача використовують залізну руду, обрізки сталі та магнетит.

Кожен з наведених типів використовується для певних цілей. Наприклад, легкий бетон слугує для створення міжкімнатних перегородок та несучих стін. Особливо важкий застосовується для спорудження спеціальних конструкцій на АЕС, що захищають від радіоактивного випромінювання.

Бетонні роботи, що потрібно знати про заливку бетону

Майже всі види будівництва потребують впровадження бетонних робіт. Ось їх короткий перелік:

  • Зведення фундаменту. Цей тип конструкцій є основою будь-якої будівлі. Фундамент повинен мати якісну заливку, рівномірну усадку, не мати тріщин та відколів. Поділяється він на стрічковий та монолітний типи. Перший представлений армованою бетонною смугою, яка проходить по периметру споруди. Другий вид виробляється як плита на піщаній подушці. Він універсальний й добре підходить для нестійких ґрунтів.
  • Спорудження стін. Застосовується монолітний бетон або полегшений розчин: керамзитобетон або пінобетон.
  • Виготовлення колон. Виконують опорну функцію споруд.
  • Виробництво підлог. Залежно від цільового призначення будівлі для приготування суміші враховується кілька параметрів: вид розчину, товщина шару, несуча здатність.
  • Зведення відмосток. Ця конструкція виконує захист фундаменту.

Заливка бетону присутня у всіх типах робіт. Щоб ця процедура пройшла успішно, використовують різні типи обладнання. Найчастіше процес залежить від застосовуваних технік. Найбільш поширені такі інструменти та механізми:

 

  • армована сітка для заливки;
  • бетономішалка;
  • жолоб;
  • маяки;
  • бетононасос.

Заливка розчину відбувається після його транспортування на потрібне місце. Або ж приготування суміші й безпосередній процес проходить на будмайданчику.

Ukrainian