Як і чому бетон вбирає вологу

Як і чому бетон вбирає вологу

Бетон – високопористий матеріал, а це означає, що він схильний до поглинання вологи з довкілля. Згодом це може спричинити пошкодження структурної цілісності бетону, непривабливі плями, знебарвлення та інші серйозні проблеми.

Від чого залежить вологість бетону

Пористість – одна з властивостей бетону. Матеріал має крихітні пори або порожнечі, які поглинають та утримують вологу. Розмір і кількість цих пір можуть змінюватись в залежності від суміші інгредієнтів, процесу затвердіння, середовища, в якому знаходиться бетон. На процес поглинання води впливає низка факторів:

  1. Капілярну дію. Це процес, з якого бетон поглинає вологу. Відбувається, коли поверхневий натяг води більше сил зчеплення пір у бетоні. В результаті вода втягується в пори та утримується там за рахунок капілярної дії.
  2. Температура. Коли бетон піддається впливу високих температур, він стає пористішим, а це означає, що він поглинатиме більше вологи. У жарких та вологих умовах така властивість матеріалу може стати особливою проблемою.
  3. Вологість. Вологе повітря збільшує кількість вологи, що поглинається. Це може стати проблемою в районах з високим рівнем вологості чи там, де багато опадів.

Перед нанесенням будь-яких покриттів чи герметиків потрібно перевірити бетон на вологість. Найбільш поширений спосіб перевірки – метод пластикового листа. На бетонній поверхні розміщують пластиковий лист та залишають його на 24 години. Якщо на його нижньому боці утворився конденсат, значить, матеріал ще вологий і його не слід покривати чи герметизувати.

Стратегії зниження вологості

Існує кілька стратегій, які можна використовувати для зниження вологості бетону:

  1. Правильне ущільнення та покриття. Створює бар’єр між матеріалом та довкіллям, не допускає попадання вологи в пори.
  2. Системи дренажу та гідроізоляції. Встановлює французькі водостоки, дренажні насоси, водонепроникні мембрани та інші системи.
  3. Час висихання та затвердіння. Перед нанесенням будь-яких покриттів або герметиків важливо дати бетону добре висохнути і затвердіти. Це може тривати кілька тижнів, залежно від товщини розчину та умов навколишнього середовища. Поспіх у процесі сушіння та затвердіння може призвести до утворення вологи всередині заливки. Це викличе надалі руйнування конструкції.

Щоб пом’якшити проблему поглинання вологи, потрібно правильно перевірити бетон на вологість, застосувати відповідні системи герметизації та покриття, а також дати матеріалу правильно висохнути та затвердіти.

Ukrainian