Основні призначення фундаменту – збільшення площі опори майбутньої будови, рівновага, стійкість і рівномірний розподіл навантажень будинку, що будується, тому до зведення фундаменту необхідно підійти ґрунтовно і максимально серйозно. Сам процес заливання стрічкового фундаменту не дуже складний, але є ціла низка особливостей та хитрощів, які необхідно дізнатися перед початком будівництва.
Стрічковий фундамент доцільно застосовувати як при зведенні невеликих будинків з дерева, так і при будівництві великих будівель з цегли, а за наявності підвалу, прибудови гаража або цокольного поверху є необхідною умовою. Стрічковий фундамент підходить для всіх типів ґрунту, проте на пучинистих ґрунтах потрібно бути готовим до додаткових витрат, посилене армування та велика глибина траншей під фундамент. В інших випадках нижня межа бетонної стрічки повинна залягати на 20 см нижче точки промерзання ґрунту.
Монолітний стрічковий фундамент розміщується по всьому периметру будівлі, включаючи всі внутрішні капітальні стіни. В результаті повинна вийти жорстка та міцна горизонтальна конструкція, яка буде стійка навіть у нестабільних ґрунтах. Застосування подушки з піску, що відсипається під заливку фундаменту, усадка фундаменту відбуватиметься рівномірно.
Для окреслення меж траншеї під фундамент можна використовувати дерев’яні кілочки та мотузки. Їхнє застосування обумовлено збереженням точності ліній траншеї, при проведенні земляних робіт. Нижня межа траншеї повинна бути нижчою за рівень промерзання ґрунту на цю величину впливає не тільки географічне розташування , а й тип ґрунту, рясність снігового покриву, рівень ґрунтових вод. Велика вологість разом і негативна температура ґрунту і є причиною його промерзання. А оскільки обсяг води, при перетворенні на лід, збільшується приблизно на 10 відсотків, відбувається пучення шарів грунту до глибини промерзання. Ґрунт прагне видавити фундамент із себе в холодний період і, навпаки, втягує при відмерзанні навесні. Це відбувається нерівномірно по всьому периметру і може призвести до деформації фундаменту та поява тріщин, а як наслідок – руйнування конструкції. По Київському регіону вважається в середньому глибина промерзання 80-90 см, але найкраще розраховувати цю величину для кожного окремого випадку.
На дно виритої траншеї укладається для фільтрації підстилка із щебеню, а поверх її піщана подушка. Щебінь відіграє роль дренажної системи, а пісок здатний протистояти нерівномірному усадці фундаменту, при відсипанні піщаної подушки обов’язково необхідно проводити трамбування і поливання водою. Для запобігання дотику арматури з ґрунтом, що призводить до її корозії, поверх піщаної подушки рекомендується залити бетонну підготовку з бетону низької марки (М-100) і товщиною 5-10 см. Після проведення підготовчих робіт, можна приступати до армування і безпосередньо до армування заливання бетону.
Щоб фундамент вийшов надійний і міцний необхідно підібрати бетонну суміш, що оптимально підходить за технічними характеристиками. Для отримання якісного бетону необхідний цемент хорошої марки, пісок необхідної крупності, щебінь та вода, бажано з меншим вмістом РН. Бетонну суміш можна приготувати самостійно, але все-таки краще замовити вже готову на бетонному заводі. У цьому є ряд переваг: для початку, якість заводського бетону на порядок вища ніж приготованого в домашніх умовах, та й час заливки істотно зменшується за рахунок того, що техніка, що доставляє бетонну суміш безпосередньо на місце укладання, спеціально для цього пристосована і має спеціальні лотки і труби, якими можна подати бетон на відстань до 10 метрів.
Якщо Ви все-таки вирішили робити бетон самостійно, то, можливо, і вдасться заощадити трохи коштів, проте витрати часу на роботу будуть набагато більшими і це виправдано лише при невеликих обсягах. Для тих, хто все-таки на це зважився, рекомендується дотримуватися кількох основних правил.
Перед заливкою в траншею готової бетонної суміші, необхідно встановити опалубку в тих місцях, де фундамент знаходиться вище рівня землі, для цього використовують або вже готову, заводську, що дорожче або зробити її самостійно з підручних матеріалів. Для виготовлення опалубки підійдуть дошки, бажано з товщиною яка здатна витримати навантаження бетону, що улагоджується (бетон має досить велику масу: 2400 кг. метр кубічний). По сторонах, приблизно через 50-100 см. (залежно від висоти опалубки) встановити вертикальні бруси перетином близько 15 см. нижній кінець яких забивається в землю, а верхній для надійності зв’язується дротом. Ще можна просвердлити ці бруси через опалубку і пропустивши шматки арматури приварити обмежувачі зовні. Опалубка необхідна для формування «бетонної стрічки», а для запобігання пересиханню бетону, внаслідок поглинання землею частини вологи рекомендується всередині укладати поліетиленову плівку.
Врахуйте, що фундамент бажано заливати за один раз, інакше можливе утворення стикувальних швів, які можуть послабити конструкцію.
Бетонна суміш рівномірно заливається до необхідної висоти та одночасно розтягується по всій площі траншеї. Під час укладання бетон необхідно вібрувати за допомогою глибинного вібратора, поки на поверхню не з’явиться «цементне молочко» – цементна суміш з водою. При вібруванні відбувається вивільнення повітря із бетонного розчину; якщо цього не робити, то в затверділому бетонному камені утворюються порожнечі, які під впливом перепаду температур поступово можуть руйнувати готовий фундамент. Залитий фундамент старанно рівняється будівельною кельмою, після чого накривається мішковиною або поліетиленовою плівкою для утримання вологи всередині. При високих температурах повітря, укладений бетон рекомендується поливати водою кожні 3-4 години. Знімати опалубку можна за три дні, за цей час бетон встигне набрати необхідну міцність.
Якщо взяти в середньому вартість стрічкового фундаменту може становити до 20% від загального бюджету будівництва. Заощаджувати можна лише на будівельних роботах, якщо їх проводити самому. На матеріалах, а особливо низькій їх якості Вам може і вдасться заощадити, але слід пам’ятати, що фундамент — це основа всієї будівлі і надмірна економія може позначитися на цілісності заснування Вашого майбутнього будинку, що може призвести до його часткового або навіть повного руйнування. Так що слід добре подумати: чи варто економити тисячу, що можна пізніше віддати 100. Вдалого Вам будівництва.