Технічні властивості бетону та бетонної суміші

Технічні властивості бетону та бетонної суміші

Бетонний розчин – основний будівельний фіксуючий матеріал, який використовується для зведення всіх каркасних, декоративних, несучих основ. У складі суміші присутній цементний пісок, великий та дрібний заповнювач, чиста рідина.

Фізичний стан представленої заливки – щось середнє між твердим та рідким тілом. У стані спокою розчин – пружний. Він відрізняється міцною, в’язкою та однорідною структурою. У цей час бетону характерна плинність, яка забезпечує зручну заливку та кладку.

Технічні властивості суміші

Насправді з метою оцінки властивостей використовують технічні характеристики. Найголовніші з них представлені нижче.

Удобоукладальність

Ця особливість відображає здатність розчину швидко заповнювати форму опалубки, утворюючи однорідну та щільну масу після заливання та під час затвердіння. Щоб оцінити цей показник, використовують три параметри:

  1. Жорсткість.
  2. Рухливість.
  3. Зв’язність.

Наприклад, вибираючи бетон марки М400, як і інший класичний продукт цієї групи, рухливість визначається за «конусною методикою». З тонкої листової сталі виготовляють усічений конус наступних параметрів: висота – 300 мм, діаметр нижньої основи – 200 мм, верхньої – 100 мм. Розміщується ця деталь на горизонтальній поверхні, яка поглинає вологу. У конус заливається бетонний розчин у три прийоми. Після кожного занурення стрижнем здійснюється 25 трамбувальних ударів.

По завершенню форма знімається та встановлюється поряд. Сила тяжіння деформує отриману основу, і вона починає поступово осідати, розповзатися. Різниця форми і висоти осілого продукту – це осад конуса (ОК) або показник рухливості цементу.

Жорсткість

Оцінити цей важливий фактор можна за допомогою стандартного обладнання. Зауважте, що більшість виробників проводять такі випробування в заводських умовах, вказуючи отримані характеристики на упаковці свого продукту. Купуючи бетон в Києві, уважно читайте опис товару, звертаючи увагу на цей параметр.

Прилад для тестування представлений металевим циліндром з висотою 200 мм, діаметром – 240 мм. Він фіксується на рухомий вібромайданчик із частотою 50 Гц. Після цього циліндр міститься конус, який заповнюється розчином. Після включення на масу впливають вібрації до того моменту, поки вона не почне просочуватися з отворів на диску. Показник жорсткості – час, який потрібно ущільнення продукту. Вимірюється та виражається в секундах.

Усі види виробів, які задіяні у роботі, обов’язково проходять таку перевірку. Про це виробник обов’язково вказує на етикетці або закупівельної документації.

Зв’язок

Це здатність зберігати однорідну структуру під час наступних процесів:

  1. Транспортування.
  2. Укладання.
  3. Ущільнення.

На наведену характеристику впливає наповнювач. Якщо він важкий і щільний, це погіршує структуру, робить її неоднорідною, знижує морозостійкість, підвищує водопроникність. Щоб зв’язковість була високою, потрібно правильно розраховувати та підбирати кількість дрібного заповнювача, скорочувати витрати води. Оптимальне рішення – використання добавок, що пластифікують.

Якість приготованої заливки можна оцінити на вигляд. При правильному поєднанні компонентів та перемішуванні розчин – однорідний, в’язкий. Фракції великого наповнювача повністю покриті продуктом. Під час транспортування не відбувається розшарування. Надмірно жорстка маса візуально нагадує зволожену землю. При штикування ущільнення відбувається повільно і погано.

Особливості приготування заливки

Процес замішування передбачає оптимальне поєднання цементу, піску, заповнювача, рідини. Приготування передбачає застосування базового обладнання – бетономішалки.

Якщо ви зводите господарський або декоративний об’єкт, який не піддаватиметься серйозному навантаженню, можна задіяти ручну технологію приготування розчину. Для цього потрібно лише закупити всі комплектуючі, правильно розрахувати та з’єднати їх у ємності. При цьому важливо використовувати якісну очищену воду, хімічний склад якої не вплине на експлуатаційні характеристики готової продукції.

При використанні бетонозмішувача зверніть увагу на те, що він може бути представлений у наступних категоріях:

  1. Вільне падіння.
  2. Примусове перемішування.
  3. Безперервної дії.
  4. Автомобільного типу із одночасною доставкою.

Важливо, щоб процес замішування не вплинув на технічні властивості заливного інгредієнта основи та каркасних перегородок.

Ukrainian