Як визначити міцність бетону?

Як визначити міцність бетону?

Визначення міцності бетону на стиск – важливий момент оцінки якості під час виготовлення залізничних конструкцій. Цей показник впливає на довговічність та безпеку споруди. Характеристика міцності залежить від багатьох факторів – починаючи від застосовуваних матеріалів при готуванні, закінчуючи відповідністю всім технологічним вимогам при виробництві. За підсумком суміші присвоюється відповідна марка, під якою відбувається її реалізація. Виходячи з маркування, варіюватиметься вартість бетону.

Випробування на міцність передбачає докладання контрольного навантаження до матеріалу, метою якої є руйнація цілісності структури. Для таких процедур застосовуються зразки або проби, відібрані безпосередньо з бетонної конструкції.

Способи вимірювання міцності

Для оцінки використовуються методи, що руйнують або неруйнують, які відповідають усім правилам ГОСТу.

Руйнівні

Будівельні організації обов’язково повинні пройти такий варіант тестування. Існує кілька видів аналізу:

За допомогою зразків. При такому рішенні під час створення бетонного виробу виготовляються контрольні зразки у формі куба або циліндра з тієї ж суміші. Контроль виконується за рахунок преса, який поміщають елемент і безупинно навантажують до моменту руйнування.

Замір кернів, здобутих із будови, що перевіряється. Процес такий самий, як і в попередньому варіанті, єдина відмінність у самій речовині, яка береться з досліджуваної споруди.

Представлені методики мають і негативні сторони: вироби для перевірки не повною мірою аналогічні до готової продукції. Зазначається, що паркан кернів – дуже точний і достовірний спосіб перевірки, але разом з тим він складний і трудомісткий, а також ставить під удар цілісність всієї будівлі.

Неруйнівні

Базуються на опосередковому оцінюванні техпараметра, що досягається за допомогою механічних впливів: пружного відскоку, відриву зі сколюванням, удару. Таким чином між міцністю та непрямим параметром формуються градуювальні залежності. Для цього застосовуються будівельні зразки аналогічного складу та віку, що і об’єкт, що перевіряється.

Прямі методи

Пластична деформація. Таке рішення – одне з найстаріших і найдоступніших. Принцип дії: сталевим предметом наноситься удар, після чого заміряється лунка, що утворилася. Щоб отримати максимально достовірний результат, виконується 12-15 ударів. Середній діаметр приймається за показовий.

Відрив зі сколюванням. При цьому виборі вимірюються зусилля відрив анкера з товщі конструкції. Для випробування береться область, де немає арматурного пояса. Анкерні пристрої вганяються у заготовлені шпури.

Сколювання ребра. Оцінюється зусилля, необхідне скола незначного ділянки ребра бетону.

Непрямі

Ультразвукові. Технологія будується на зв’язку, що існує між швидкістю поширення УЗ-хвиль та міцністю матеріалу. Бетон від виробника може перевірятись поверхневим світінням або наскрізним (якщо є можливість прикласти датчик із двох сторін).

Ударний імпульс. Виробляється удар бойка об поверхню виробу та фіксується показник енергії імпульсу.

Пружний відскок. Методика спрямована визначення розміру зворотного відскоку стрижневого ударника від зіткнення з випробуваною поверхнею.

Неруйнівні засоби допоможуть здійснити оцінку на кожному етапі виготовлення і вже в момент експлуатації при будівництві. Зверніть особливу увагу на такий нюанс: якщо проводити аналіз вже після набору проектної міцності, то він покаже більш точні результати.

Прилади, що використовуються

Контроль проводиться за допомогою спеціальних інструментів та пристроїв: молоток Фізделя та Кашкарова, прилади ОНІКС та ІПС, склеромір КМ та Шмідта, пістолет Борового. З їхньою допомогою можна швидко отримати показання.

Якщо вибраний метод, що не руйнує, то в цьому випадку підійдуть такі пристосування: твердомір, товщиномір, дефектоскоп, локатор арматури.

Аналітична методика, доступна кожному

Вам знадобиться невеликий шматок бетону, зубило та молоток ваги 400-500 гр. Поставте зубило на виріб і із середньою силою опустіть молоток. Вийде відскок, повторний проводити не потрібно. Зубило знімається і перевіряється діаметр отвору, що вийшов. Якщо пошкодження відсутні, це вказує на найкращий клас – від Б25 і вище. Якщо розмір, що утворився, становить до 5 мм – сорти Б10-Б25. Деформація досягла від 0,5 до 1 см, це слабкі сорти (Б5-Б10).

Важливий нюанс: такий варіант аналізу підійде лише дрібним будовам. Якщо передбачається будівництво масштабних будівель з підприємствами або житловими приміщеннями, то варто скористатися послугами експертів.

Ukrainian